8 wskazówek dla zawodników.

1. Umiejętności techniczne

Arsen Wenger (trener Arsenalu Londun) mówi, że jeśli do 12 roku życia nie opanujesz umiejętności technicznych na wysokim poziomie, możesz zapomnieć o byciu piłkarzem klasy światowej. Kiedy oglądamy mecze najprzyjemniej patrzy się na zawodników, którzy z lekkością prowadzą piłkę, dryblują między obrońcami i uderzają na bramkę. Nie poddawaj się i bierz się do roboty!

Wskazówki dla zawodników:

Codziennie ćwicz swoje umiejętności techniczne! Poświęć minimum 30 minut w ciągu dnia (na pewno więcej czasu spędzasz przed komputerem) na wybrane elementy. 1. Ball Mastery, 2. Żonglera, 3. Podania i przyjęcia np. ze ścianą, 4. Prowadzenie piłki, 5. Uderzenia z piłki stojącej i toczącej się. Wybrane elementy Ball Mastery znajdziesz pod linkiem:

2. Rozumienie gry

Mówi się, że lepiej mądrze stać niż głupio biegać. Kompletnie się z tym nie zgadzam, bo na boisku trzeba jednocześnie dużo i mądrze biegać. Pewne elementy przyjdą z wiekiem i doświadczeniem, jednak świadomość jak poruszać się z piłką i bez niej znacznie ułatwi proces nauczania.

Wskazówki dla zawodników:

Dziś gra mecz Twoja ulubiona drużyna? Wybierz sobie jednego zawodnika i obserwuj go, zapisuj sobie jego zachowania z piłką i bez piłki, w momencie kiedy drużyna jest w posiadaniu i kiedy przeciwnik przeprowadza akcje. Jakie elementy techniczne wykonuje, zwody, zmiany kierunku biegu itp. Obejrzyj jeden mecz tygodniowo analizując piłkarza odpowiadającego Twojej pozycji, bądź pozycji na której zagrasz w najbliższy weekend.

3. Przygotowanie fizyczne

Chcesz być wydajny przez cały mecz i wygrywać pojedynki biegowe, główkowe i bark w bark? Rozwijasz się w tym kierunku czy niepowodzenia zrzucasz na gorsze warunki fizyczne? Wolne chwile wykorzystuj do poprawy pod tym względem.

Wskazówki dla zawodników:

Wykonuj w domu ćwiczenia siłowe na własnym ciężarze ciała. Planki (deski), pompki, przysiady, podciąganie na drążku, brzuszki czy grzbiety. Pamiętaj o prawidłowej technice. Nie wiesz jak powinny wyglądać? Poproś swojego trenera o pokaz bądź poszukaj rad w Internecie(tylko w sprawdzonych miejscach!)

4. Mental

Odpowiednie przygotowanie mentalne jest kluczowe w dzisiejszym sporcie. Umiejętność radzenia sobie ze stresem, koncentracja i motywacja do działania są niezbędne, aby wejść na wyższy poziom.

Wskazówki dla zawodników:

Godzinę przed treningiem i 2-3 godziny przed meczem nie rozpraszaj się telefonem komórkowym, tabletem czy innymi gadżetami. Spróbuj skoncentrować się na zbliżającym zadaniu. Postaraj się wyciszyć i zrobić wizualizację elementów, które będziesz wykonywać: przyjęcie piłki, pojedynek 1×1 czy akcja sam na sam z bramkarzem – wyobraź sobie jakbyś je rozwiązał, a potem zrealizuj to na boisku.

5. Staraj się poprawiać każdego dnia

Receptą na sukces najlepszych piłkarzy świata jest chęć ciągłego samodoskonalenia. Mimo, że osiągnęli już wszystko ciągle chcą więcej. Nie ważne jak dobrym piłkarzem jesteś, zawsze jest margines na poprawę. Na szczyt bardzo ciężko wejść, ale spaść z niego jest niezmiernie łatwo.

Wskazówki dla zawodników:

Codziennie stawiaj sobie nowy cel. Robisz najwięcej żonglerek w drużynie? Twój rekord to 100? Dziś spróbuj zrobić 150. Poszukuj inspiracji oglądając mecze, akcje najlepszych zawodników oraz zapytaj swojego trenera, bądź kogoś kto wiesz, że Ci doradzi ,co możesz dziś zrobić, aby być lepszym piłkarzem.

6. Postawa

Pracuj ciężko i zachowuj pokorę każdego dnia. To, że aktualnie się wyróżniasz nie znaczy, że za kilka lat też tak będzie. Jeśli nie będziesz się przykładać, będziesz unikał wysiłku i nie zechcesz współpracować z zespołem, może oznaczać to początek Twojego końca.

Wskazówki dla zawodników:

Miej zawsze pozytywne nastawienie i bądź gotowy do wysiłku na maksymalnych obrotach, zawsze dawaj z siebie 100%, a przy okazji dobrze się przy tym baw.

7. Jak najwięcej graj

Rasmus Ankersen w książce”Kopalnia Talentów” pisze, że aby osiągnąć perfekcje w jakiejś dziedzinie trzeba poświęcić na to 10 000 godzin. W Brazylii chłopcy ten pułap osiągają już w wieku 13 lat, ponieważ ciągle grają. U nas przy systemie treningowym 2,3 czy 4 razy w tygodniu po 60 lub 90 minut, zawodnik ten pułap może osiągnąć w wieku 30 lat…

Wskazówki dla zawodników:

Spotykaj się ze znajomymi ze szkoły, czy osiedla i po prostu graj. Zapewne przez cały lipiec w waszych klubach nic się nie dzieje, więc spotykajcie się i grajcie tak długo, aż rodzice siłą ściągnął was z boiska. To samo róbcie na w-f w szkole czy w weekendy, kiedy klub nic wam nie zorganizował.

8. Regeneracja

Trening to zarówna praca jak i odpoczynek. Nie możemy o tym zapominać. Aby móc przystąpić do kolejnego treningu czy meczu, nasz organizm musi się odpowiednio zregenerować, żeby kolejna jednostka była jak najbardziej efektywna.

Wskazówki dla zawodników:

Śpij przynajmniej 8 godzin dziennie. Zdrowo się odżywiaj. Jedz jak najwięcej warzyw i owoców, unikając przy tym pustych węglowodanów znajdujących się w słodyczach. Odpowiednio się nawadniaj przed, w trakcie i po treningu. Po treningu bierz prysznic. Pamiętaj o rollowaniu i rozciąganiu.

źródło: http://mikolajraczynski.pl/?p=472